שיטות הטיפול

 

מכשור נייד

 
 
המכשיר הנייד ידוע גם בשם העממי "פלטה" אורתודונטית. הוא מורכב מגוף פלסטי, שבו מושקעים אלמנטים פעילים (לרוב מתכתיים), כמו קפיצים או ברגים, שמטרתם להזיז שיניים בכיוונים שונים.

יתרונו הגדול ביותר של המכשיר האורתודונטי הנייד הוא בכך שניתן להסיר אותו כאשר רוצים. בכך מתאפשר צחצוח שיניים ללא גורמים מפריעים ושמירה על היגיינה אורלית אופטימלית. כמו כן, ניתן להוריד את הפלטה בנסיבות חברתיות רגישות. למעשה, בצורה זו ניתן לעבור טיפול אורתודונטי מבלי שאיש ידע על כך פרט למטופל עצמו.

 
 
 
מכשור נייד
 
 
 
 
חסרונותיו הבולטים של המכשיר הנייד הם בכך שניתן לבצע באמצעותו רק תזוזות שיניים פשוטות, וכן קיים צורך בשיתוף פעולה מלא של המתרפא בלבישת המכשיר. (רוב תנועות השיניים דורשות לבישה של 10-12 שעות ביממה). מסיבות אלו, השימוש במכשור מסוג זה מוגבל יחסית ופלטות אורתודונטיות משמשות בעיקר לשמירת מצב בסיום הטיפול האורתודונטי, וכן לביצוע טיפולים מוקדמים (טיפול שלב א') בילדים צעירים יחסית, המתקשים בשמירה על ניקיון השיניים.
 

סמכים ננעלים מתכתיים SmartClip (סמכים ללא גומיות)

 
 
בשנים האחרונות התרחשו בעולם יישור השיניים מספר מהפכות. אחת הבולטות מביניהן היא כניסתם לשימוש של הסמכים הננעלים (self-ligating brackets), אשר השימוש בהם הולך ומתרחב במהירות. סמכים אלו שונים מסמכים רגילים בכך שאין שימוש בגומיות כדי לחבר את הקשת ("החוט") לשיניים, והאלמנט המחבר הוא למעשה חלק מהסמך הננעל. בסמכים ננעלים כוח החיכוך הנוצר הוא קטן מאוד בהשוואה לסמכים רגילים.

ד"ר גלעד הר- ציון היה מראשוני המשתמשים בסמכים אלו בישראל ונמנה על בכירי המרצים בתחום בארץ ובעולם. הוא אף השתתף בפיתוחם של מספר סמכים מסוג זה.

סמכים ננעלים מייעלים את הטיפול האורתודונטי על ידי קיצור זמן הטיפול, קיצור משך הפגישות, הקטנת מספר הפגישות והגדלת המרווחים ביניהן. בנוסף לכך, מאחר ויש צורך להתגבר על פחות חיכוך כדי להזיז את השן, הכוחות המופעלים במערכת של סמכים ננעלים הם חלשים יותר, מה שנחשב כביולוגי יותר ועם פחות תופעות לוואי לשיניים המוזזות. יתרון משמעותי של סמכים ננעלים הוא בשמירת ההיגיינה האוראלית בזמן הטיפול עקב כך שממוזער השימוש בגומיות שצוברות עליהן עם הזמן כמות רבה של רובד דנטאלי.

 
 
 
סמכים ננעלים מתכתיים
 
סמכים ננעלים מתכתיים
 
 
 
 
מידע נוסף בנושא סמכים ננעלים ניתן למצוא במאמר שפרסם ד"ר הר- ציון בעיתון Dental בקישור הבא >>
 

סמכים ננעלים שקופים Clarity SL

 
 
סמכים אלו מצריכים תחזוקה קפדנית יותר מאשר סמכים מתכתיים, ולכן הם מיועדים בעיקר למבוגרים, המעוניינים בטיפול אורתודונטי. הם מציעים מספר יתרונות חשובים בהשוואה לסמכים קונבנציונליים שקופים (בנוסף ליתרונות שכבר הוזכרו עבור סמכים ננעלים מתכתיים).

בסמכים ננעלים שקופים יש מנגנון נעילה, שמחליף את השימוש בגומיות שקופות, אשר נוטות להצהיב, כך שהמראה האסתטי נשמר לאורך זמן. כמו-כן, סמכים אלו מבטיחים טיפול מהיר יותר ופחות חשוף לתקלות מאחר ושבר של חלקים מהסמך (תופעה שכיחה יחסית בסמכים שקופים שעשויים לרוב מחרסינה או מזכוכית) לא יפגע על פי רוב בתפקודם השוטף.
 
 
 
סמכים ננעלים שקופים
 
 
 
 
מידע נוסף בנושא סמכים ננעלים שקופים ניתן למצוא במאמר שפרסם ד"ר הר- ציון בעיתון Dental בקישור הבא >>
 

קשתיות שקופות

 
 
שיטה זו מיועדת למתרפאים אשר מעוניינים בטיפול אורתודונטי בלתי נראה. בשיטה זו מקבל המטופל מערכת קשתיות (סדים שקופים לחלוטין) המיוצרים ע"י הדפסה ממוחשבת. המטופל נדרש להרכיב את הקשתית כל הזמן, למעט בזמן צחצוח שיניים ובזמן האוכל (20 - 22 שעות ביממה). אחת למספר שבועות יש להחליף קשתית. כאשר כל אחת מהן מזיזה במעט את השיניים מהמצוי לכיוון הרצוי. מעבר לאסתטיקה, בגלל העובי המינימלי של הקשתית, המכשיר נוח מאוד למטופל. בשיטה זו ניתן לבצע את רוב תזוזות השיניים (אבל לא את כולן!) בצורה יעילה ובלתי נראית.
 
 
 
קשתיות שקופות
 
 
 
 
 
ד"ר גלעד הר- ציון מתאים לכל מטופל את שיטת הטיפול האופטימלית, הן בהיבט הרפואי והן בהיבט של הנוחות היומיומית. הנכם מוזמנים לפגישת היכרות במרפאה. לקביעת תור התקשרו: 072-2598049.